BTS Corporate Members

The following are Corporate Members of the BTS and we thank them very much for their support. Click on the logo to open the Company's website.

Abyo S. A.

ABYO S.A.
Natea Business Park
Avenida De La Industria, 4
28108 Alcobendas
Spain

Representatives

Alfredo Avello
Gonzaga Avello
Jose Ramon Diez

Acciona Construction S.A.

Westminster City Hall
Suite 9.5-9.6
64 Victoria Street
London
SW1E 6QP

Representatives

Mr GR Guedan Pecker
Mr D Higueras Mora
Mr HJ Moreno Lorente
Mr MA Hernandez
Mr R Carballo Martin
Mr R Justa Camara
Mr A Munoz Garrido
Mr J Vega Diaz Del Riguero
Mr J Arnanz Gonzalez
Mr M Garcia
Mr D Madrigal

Active Tunnelling

International House
Zone 4a
Bayton Road
EXHALL
CV7 9EJ

Representatives

M Johnson
John Doherty
Linda Johnson
Gary Johnson

AECOM

Aldgate Tower
2 Leman Street
London
E1 8FA

Representatives

Steve Woodrow
Mark Round
Andy Jackson
Dave Adams
Marie Ayliffe
Para Parabaran
Anna Simic
Steve Dawson
Kevin Wood
Mark O'Connor

A E Yates Trenchless Solutions Ltd

Cranfield Road
Lostock Industrial Estate
Lostock
BOLTON
Lancashire
BL6 4SB

Representatives

Mr D Atkinson
Ms V Whitehead
Mr P Robson

Applied Industrial Systems Ltd

2B Belmont Road
Chiswick
London
W4 5UH

Representatives

Mr S Burras
Mr R Swift
Mr N Storey

Alan Auld Engineering

Hall Cross House
1 South Parade
DONCASTER
South Yorkshire
DN1 2DY

Representatives

John Elliott
Paul Jones

Anderson Acoustics

3 Trafalgar Mews
15-16 Trafalgar Street
Brighton
BN1 4EZ

Representatives

Ms G Evans
Mr A MacLaurin
Mr P Bhalla
Mr J Newman
Mr S Summers

Associated Polymer Services Ltd

Don Valley Court
Oakes Green
SHEFFIELD
S9 3WR

Representatives

Mr N Wathey
Mr C Brodie
Mr P Brodie

Balfour Beatty Civil Engineering Ltd

5 Churchill Place
Canary Wharf
London
E14 5HU

Representatives

Mr P Hoyland
Mr R Bridge

BAM Nuttall

St James House
Knoll Road
Camberley
Surrey
GU15 3XW

Representatives

Mr PM Emms
Dr D Allenby

Barhale plc

Barhale House
Bescot Crescent
Walsall
WS1 4NN

Representatives

Ms K Wilkes
Mr A Flowerday
Mrs C Lake
Mr P Marchant

BASF Construction Chemicals

PO Box 4
Earl Road
Cheadle Hulme
Cheadle
Cheshire
SK8 6QG

Representatives

Mr R Foord
M I Berrie

Bekaert Maccaferri Underground Solutions BVBA

SkylinE40 - Korte Keppestraat 23/02
9320 Aalst-Erembodegem
Belgium

Representatives

Mr John Greenhalgh
Mr Benoit De Rivaz
Mrs Sofie Wijmeersch

Bouygues Travaux Publics

Becket House, 1 Lambeth Palace Road, London, SE1 7EU

Representatives

Mr D Eve CEng MICE
Mr S Leo
Mr N Law de Lauriston

CK Tech Ltd

2 Orchard Drive
Wisbech
PF14 7FZ

Representatives

Mr K Stubberfield
Mr M Plummer
Mr B Howard

CH2M

Elm House
43 Brook Green
London
W6 7EF

Representatives

M N F Hayes
M I C Blight CEng FICE
Mr A P C Smith CEng MICE
Mr C G Rawlings CEng MICE
Mr M Noak
Mr J Scholey CEng FICE

Clayton Equipment Ltd

Second Avenue, Centrum 100
Burton Upon Trent
Staffordshire
DE14 2WF

Representatives

Cooper & Turner Ltd

Templeborough Works
Sheffield Road
Sheffield
S9 1RS

Representatives

Mr M Gill
Mr A Brown
Ms R Preston
Mr G S Langshaw

Costain Ltd

Costain House
Vanwall Business Park
Maidenhead
Berkshire
SL6 4UB

Representatives

Mr S Meadowcroft
Mr T Parsons
Mr R Stewart
Mr P Guider
Mr L Davies
Mr A Morgan

COWI UK Ltd

Eastfield
Church Street
Uttoxeter
Staffordshire
ST14 8AA

Representatives

Mr D F McGirr
Mr A Sloan
Mr P Harris
Mr C J Smith

Danny Sullivan & Sons Ltd

22 Barretts Green Road
Park Royal
London
NW10 7AE

Representatives

Mr Timothy O'Sullivan
Ms Eibhlin Flynn

DavyMarkham

DavyMarkham Ltd
Prince of Wales Road
Darnall
Sheffield
S9 4EX

Representatives

Mr Bill Clark
Mr Mike Robotham
Mr Ian McBride
Mr John Lindley

Dr. Sauer & Partners Ltd.

11 Langley Avenue
Surbiton
Surrey
KT6 6QH

Representatives

Mr T Mitsch
Mr S Kumpfmueller
Mr S Pinter
Mr L Chaplin
Mr A Feiersinger
Mr G Skalla

Dragados UK

Dragados UK & Ireland
1-5 Queen Street
London
EC4N  1SW

Representatives

Miss A Heras
Mr S Holmes
Mr D Sanchez CEng MICE
Mr J Ares

Elkem Silicon Materials

Unit 17, Jessops Riverside
800 Brightside Lane
SHEFFIELD
S9 2RX

Representatives

Mr B Sealey
Mr J Finch
Mr R Lewis

Epiroc UK and Ireland Limited

Swallowdale Lane
Hemel Hempstead
Hertfordshire
HP2 7EA

Representatives

Mr C Farenden
Mr J Hart
Mr K Prince
Mrs L Welsby

ESI Ltd

New Zealand House
160-162 Abbey Foregate
Shrewsbury
SY2 6FD

Representatives

Mike Streetly
Paul Daily
James Mortimer

F P McCann

Brascot Lane
Cadeby
Nuneaton
Warks
CV13 0BE

Representatives

Mr S Carson
Mr L Parker
Mr C Timmins
Mr H Lloyd
Mr A Cooper

Fineturret Ltd

Unit 1
Croft Industrial Estate
Hollins Vale
Bury
Lancashire
BL9 8QG

Representatives

Mr J Gillespie
Mr R Giles
Mr R Christer

Fosroc Limited

Drayton Manor Business Park
Coleshill Road
Tamworth
West Midlands
B78 3XN

Representatives

Deiniol Williams
Tim Mole
Paul Harrison
Mike Threadgold
Sandra Westbrook


Gall Zeidler Consultants

AMP House, 4th Floor, Suite 20
Dingwall Road
Croydon
CR0 2LX

Representatives

Mr R Wallner
Mr K Zeidler
Mr T Sonntag

Galldris Construction Ltd

Galldris House
Units 9 & 10
Pavilion Business Centre
6 Kinetic Crescent
Innova Science Park
Enfield
Middlesex
EN3 7FJ

Representatives

Mr D Gallagher
Mr J Pasley
Mr M McDonough
Mr P Urban
Mr S O'Driscoll

Geobear Ltd

Euston House
Suite 105
24 Eversholt Street
London
NW1 1AD

Representatives

Mr O Lahtinen
Mr A Willis
Mr M Kallio
Mr D Hadfield
Mr L Holmes

Geolabs Ltd

Bucknells Lane
Garston
Watford
Hertfordshire
WD25 9XX

Representatives

Mr JR Masters
Dr JJM Powell CEng FICE

Genair UK Ltd

Unit 28–29
Prothero Works
Bilport Lane
Wednesbury
West Midlands
WS10 0NT

Representatives

Mr D Timmins
Ms E Jones
Mr P Starling

GHD

The Studio
51 Brookfield Avenue
Cheadle
SK8 1ES

Representatives

Stewart Tennant
Richard Malam
Yewchen Chong
Andrew Saunders
Ben Aynsley

Global Tunnelling Experts

Unit 2 Gordano Court
Serbert Close
BS20 7FS

Representatives

Kevin Browning
Paul Shepherd
David Kellett

Groundwater Engineering Ltd

Suite 5
Unit 3
Benton Office Park
Bennett Avenue
Horbury
WAKEFIELD
West Yorkshire
WF4 5RA

Representatives

Mr S Fisher

Ha Be Betonchemie GmbH Co. KG

Stuevestr 39
HAMELN
31785
Germany

Representatives

Mr J Ziegler
Mr B Mordhorst
Mr M Paulitsch

Halfen Ltd

Unit A1/a2 Portland Close
HOUGHTON REGIS
Bedfordshire
LU5 5AW

Representatives

Brian Davis
Martin Hamel
Mark Smith

Herrenknecht International Ltd

Unit A3
Wearfield
Sunderland
Tyne and Wear
SR5 2TA

Representatives

Mr J G Leeney
Mr R T Slocombe

Hewson Consulting Engineers

84 North Street
Guildford
GU1 4AU

Representatives

Andrew Hodgkinson
Tina Deng
Paul Perry

Hunter Personnel

Abchurch Chambers
24 St Peters Road
Bournemouth
Dorset
BH1 2LN

Representatives

Mr D Kellett
Mr K Prebble
Mr A P Bozeat

Impact Breakers & Attachments Ltd

911 Green Lanes
LONDON
N21 2QP

Representatives

Mr J Johal
Mr A Johnson
Mr G Davis

IPS

Rivium Boulevard 101
2909 LK
Capelle aan den IJssel
The Netherlands

Representatives

Mr. Barrie Willis
Mr. Keith Gill
Mr. Patrick Mans
Mrs. Karon Larry           

Jacobs UK Ltd

New City Court
20 St Thomas Street
London
SE1 9RS

Representatives

Mr I Thomas
Mr E Wu
Mr P Gilbert

J3M Construction Training Ltd

Unit 2
Hillside Court
Rotherham
S61 4RP

Representatives

Natalie Mason
Russell Mason
Abi Pearson

J Murphy & Sons Ltd

Hiview House
Highgate Road
London
NW5 1TN

Representatives

Mr J O'Callaghan

Joseph Gallagher Ltd

Neagron House
Stanford Road
Orsett
Grays
Essex
RM16 3BX

Representatives

Mr R Dexter
Mr J Gallagher
Mr J O'Dwyer
Mr M Warren
Mr C Wigley
Mr A Matheson
Mr A P Smith
Mr S Harvey

Krampe-Harex GmbH & Co. KG

Pferdekamp 6-8
Hamm
59075
Germany

Representatives

Wilhelm Nell
Stephan Müller
Ulrich Krampe

Lane Civil Engineering Ltd

23 Leysdown Road
Mottingham
LONDON
SE9 3LY

Representatives

Mr R Simpson
Mr A Lane

Lanesfield Engineering Seals Ltd

7 Foxlands Drive
Wolverhampton
WV4 5NB

Representatives

Mr S Duncombe
Mr D Partridge

London Bridge Associates Ltd

Cranhurst Lodge
37-39 Surbiton Hill Road
Surbiton
Surrey
KT6 4TS

Representatives

Mr DM Sharrocks
Mr F Ellis

Lorclon Ltd

Lorclon House
139B The Broadway
West Ealing
London
W13 9BE

Representatives

Mr K Leahy
Mr M Lyons
Mr M O'Meara

Major Diamond Supplies Ltd

Unit 23 Rothersthorpe Crescent
Rothersthorpe Avenue Industrial Estate
Northampton
NN4 8JD

Representatives

Shayne Major

Mapei UK LTD

Mapei House
Steel Park Road
Halesowen
West Midlands
B62 8HD

Representatives

Ms L Heynes
Mr P Williamson
Mr A Pepper
Mr B Hodges
Mr S Price

McGinley Support Services Infrastructure Ltd

Edward Hyde Building
38 Clarendon Road
Watford
WD17 1JW

Representatives

Mr Dermot McGinley
Mr James Ritson
Mrs Janet Hector

Minova Weldgrip Ltd

Unit 19 Redbrook Business Park
Wilthorpe Road
Barnsley
S75 1JN

Representatives

Robert Fisher
Roberto Garziera
Alun Thomas
Nick Smith
Patrick Thorpe

Morgan Sindall Engineering Solutions

Corporation Street
Rugby
Warwickshire
CV21 2DW

Representatives

Mr CM Eddie
Mr A Machon
Mr S Gmerek
Miss K Cooksey
Mr S Psomas

Mott MacDonald Group

Mott MacDonald House
8/10 Sydenham Road
Croydon
Surrey
CR20 2EE

Representatives

Mr Mark Leggett
Mr J A Hindmarch
Mr Nick Tucker

Natural Cement Distribution Ltd

15 Fountain Parade
Mapplewell
Barnsley
S75 6FW

Representatives

Mr C P Richardson

Network Rail (High Speed) Ltd

SIMD
Henhurst Road
Cobham
GRAVESEND
DA12 3AN

Representatives

Mr TW Morgan CEng MICE
Mr M O'Connor
Mr A Toulami
Mr S Sidgwick

Norfolk House Civil Engineering Services Ltd

1a Watts Road
STUDLEY
Warwickshire
B80 7PT

Representatives

Mr N Bracken

OTB

Unit 2
52 Lant Street
London
SE1 1RB

Representatives

Darren Page
Jonathan Austin
Philip Astle

PBE Europe Ltd

Unit 2 Parkway
Denton
MANCHESTER
M34 3SG

Representatives

Mr L Wooldridge
Mr J Stout
Mr H Andrews

Porr Bau GmbH

Absberggasse 47
VIENNA
1100
AUSTRIA

Representatives

Rainer Rengshausen

ProGeo Geotechnical Consultants

Benet Mateu
30 Bajos 2a
Barcelona
08034
Spain

Representatives

Mr A Isus Barbal
Mr A Garcia-Fontanet Molina

Radioactive Waste Management Ltd

Building 587
Curie Avenue
Harwell Oxford
DIDCOT
Oxfordshire
OX11 0RH

Representatives

Mr R Hardy
Mr I Phimister
Mr N Carr
Mr D Gentles
Mr I Gillians

Reliable Contractors Ltd

301 Northdown Road
Cliftonville
Margate
Kent
CT9 5PU

Representatives

Mr Brian Greene
Mr Eugene Greene
Mrs Lesley Bradbury

Rorcon Limited

1371 Warwick Road
Knowle
Solihull
B93 9LW

Representatives

Mr Terry Grogan
Mr Connor Grogan

Senceive Ltd

Unit 11, Hurlingham Studios
Ranelagh Gardens
London SW6 3PA

Representatives

Mr J Gardias
Mr S Maddison
Mr G Smith

SES Contracting Ltd

SES House
Harworth Park
Blyth Road
Harworth
DONCASTER
South Yorkshire
DN11 8DB

Representatives

Mr P Shorthouse
Mr A Jenkins
Mr S Bullock
Mr D Whittaker
Mr J Shone
Mr P Banfield
Mr C Cook

Shay Murtagh Precast Ltd

Riverdale
Raharney
MULLINGAR
Co. Westmeath
Ireland

Representatives

Mr C Murtagh
Mr L McGovern
Mr D McGovern

Shotcrete Services Ltd

Shotcrete Yard
Swattenden Lane
Cranbrook
Kent
TN17 3PS

Representatives

Mr S Manning
Mr Bernie Kiernan

Sika Ltd

Watchmead
Welwyn Garden City
Hertfordshire
AL7 1BQ

Representatives

Mr J Francis
Mr S Hunter
Ms S Ryan
Mr M Langenegger
Mr M Croake
Mr Y Atlaf
Mr Y Boissonas

Skanska

Maple Cross House
Denham Way
Maple Cross
Rickmansworth
Hertfordshire
WD3 9SW

Representatives

Mr Ignacio Castillo
Mr P Jones
Mr T P Faulkner
Mr D Wheatley
Mr G Craig
Mr L Stenman
Mr E D Pointer
Mr T Fletcher
Mr J Davis
Mr J Richardson

Soprema UK Ltd

Unit 4
Lancaster Way
East Colne Business Park
Colchester
CO6 2NS

Representatives

Vanessa Dos Santos

STRABAG AG UK Branch

Hogarth House
2nd Floor
136 High Holborn
London WC1V 6PX

Representatives

Strain Engineering & Co Ltd

6 Newferry Road
Bellaghy
Magherafelt
Northern Ireland
BT45 8ND

Representatives

Mr S Mulholland
Ms L Paul
Mr A Mulholland

Stuart Maher Ltd

Suite 112
150 Minories
London
EC3N 1LS

Representatives

Mr M Maher
Mr N Stuart
Ms B Burke

SWS Engineering UK Ltd

3rd Floor
16 Upper Woburn Place
LONDON
WC1H 0BS

Representatives

Mr J Buckley
Mr M Cont
Mr P Cucino

T G Tunnelling Ltd

47 Athenaeum Road
Whetstone
London
N20 9AL

Representatives

Mr T Gallagher
Ms P Kinsella
Mr A McHugh

Tarmac

Portland House
Bickenhill Lane
Solihull
Birmingham
B37 7BQ

Representatives

Robert Gossling
Robert Lane
Alex Wright
Richard Stares
Darren Mooney
Paul Batchelor
Tommy Sheppard
Tony Dixon

Terra Solutions

Unit 3
Carnbane Buisness Park
NEWRY
County Down
BT35 6QH

Representatives

Mr R McGoran
Mr B McAllister

Tunnelcraft Limited

Sidney House
Christy Close
Southfields Business Park
Basildon
Essex
SS15 6TN

Representatives

Cormac Hicks
James Riordan
John Riordan
John Doheny
Gerry Keigher

Transport for London

Southside
105 Victoria Street
LONDON
SW1E 6AD

Representatives

Mr K Bowers
Mr N Moss
Mrs R Watkins

University of Warwick

The School of Engineering
Library Road
Coventry
West Midlands
CV4 7AL

Representatives

Professor M Gillie
Dr G J Fowmes CEng MICE
Mr A G Bloodworth CEng MICE


VIP Polymers Ltd

15 Windover Road
HUNTINGDON
Cambridgeshire
PE29 7EB

Representatives

Mr S Casey
Mr J Millar
Mr P Green
Mr J Shaw

Wright Hassall LLP

Olympus Avenue
Leamington Spa
CV34 6BF

Representatives

Michael Hiscock
Gemma Carson
Philip Harris
Nichola Vine

WWWL ALS

1501 Hedon Road
Hull
North Humberside
HU9 5NX

Representatives

Mrs J Peacock
Mr R Gibbs
Mr P Braithwaite
Mr D Richmond
Mr R Platts